Christian Dior francia divattervező, divatház alapító
Christian Dior (1905.01.21. Granville – 1957.10.24. Montecatini Terme) francia divattervező, divatház alapító. Christian Dior divattervező 1905-ben született Észak-Franciaországban, egy nagyiparos család fiaként. A legenda szerint kamaszként egy jósnő ezt jövendölte neki: „Az asszonyok áldani fogják, maga pedig általuk fog boldogulni.” (“les femmes vous seront bénéfiques, et c’est par elles que vous réussirez”.)
1919-ben Párizsba költözik, és megismerkedik Max Jacobbal és Jean Cocteau-val. Beíratkozik az École des Sciences Politiques-ra, de tanulmányait 1926-ban az iskola elvégzése nélkül abbahagyja. Egy galériában kezd el dolgozni, ahol megismerkedik Picasso, Matisse és Dali képeivel. Az 1930-as évek világválsága galériájára és apja cégére is rossz hatással van: mindketten csődbe mennek. Ekkor készíti első sapkavázlatait, és a Le Figaro Illustré illusztrátora lesz. Vázlatai eljutnak Nina Ricci, Balenciaga, Claude-Saint-Cyr, majd a Robert Piquet Divatházhoz is. Itt érik az első sikerek. A háború ismét felkavarja életét: katonai szolgálaton vesz részt, majd “hazaköltözik”, aztán 1941-ben ismét a fővárosban találja magát: a Lucien Lelong divatháznál dolgozik. 1945-ben Marcel Boussac segítségével önálló céget alapít.
Dior leginkább a New Look stílussal vált népszerűvé 1947 körül. Ez a kifejezés Carmel Snowtól, a Harper’s Bazaar főszerkesztőnőjétől származik, és így hangzott eredetileg:
“Dear Christian, your dresses have such a new look!”
1950-es években a Ligne H. (H-vonal követte).
Egy nagyon régi barátja tanácsára parfümcéget is alapított. Az első illatát a Miss Diort 1948-tól már az USA-ban is megvásárolhatták a rajongók. Fontosnak tartotta a marketinget, fokozatosan terjeszkedik. (kattints a nagyobb képért)
Az 1950-es már a sztároknak készíti a kollekciókat. A Time Magazin címlapjára ia felkerül az haute couture ruháival. 1957-ben, halálakor 15 országban több mint kétezer ember dolgozik cégénél.
A Dior ház vezetését Párizsban Yves Saint Laurent (róla ITT olvass tovább), Londonban és New Yorkban Marc Bohan veszi át. YSL nagy sikert ér, majd 1955-ben kilép, hogy megalakítsa saját cégét. Utóda Gianfranco Ferré lett.
A divatház parfümökkel és egyéb kiegészítőkkel is foglalkozott/foglalkozik, sőt, ezekből még több a bevételük, mint konkrétan a ruhákból. (kattints a nagyobb képért)
Leghíresebb parfümjeik: Eau Sauvage“ (1966), mely mára férfiváltozatban is létezik, épp úgy, mint a „Fahrenheit“ és a „Dune“. Elhíresült női márkák továbbá a „Miss Dior“, „Dolce Vita“, „Poison“, „Dioressence“, „Diorella“ és „Diorissimo“. A divatház ruháit számos híresség viselte és viseli, mint Evita Perón; Jacqueline Kennedy Onassis, Nicolas Sarkozy.
Ha érdekesnek tartod a cikket, oszd meg mással is! Kövess a FACEBOOK-on is!
Nézd meg ezt is: Így készül a Dior-táska.
Még több DIVAT ITT.
Au revoir! 😉
Francia érdekességek, infók, életérzésért kövess minket a FACEBOOK-on is.