A franciákat sokan fennhéjázóknak és sznoboknak tartják. De nincs ezzel baj. A nemzeti ünnepüket sem kevésbé kisebb felhajtással ülik meg, mint mindennapjaikat. Miért baj, ha büszkék a szabadságra, egyenlőségre és a testvériségre? A nemzeti ünnepük július 14-én rendezik meg, 1790 óta. Ekkor Charles-Maurice-Talleyrand püspök javasolta, hogy ezen a napon minden évben legyen a “Függetlenség Napja”. E nap eredete: 1789-ben július 14-én a Bastille-t elfoglalták. Ezért is hívják egyesek (no nem a Franciaországban élő franciák) Bastille-napnak július 14-ét.
A nemzeti ünnepüket legimpozánsabban Párizsban szokták megünnepelni, de több nagyvárosban, pl. Nizzában is hatalmas tűzijáték szokott lenni. Ilyenkor tartják az ország hadseregének felvonulását, melyet a Belváros leghíresebb utcáin vonultatják fel (pl. Champs-Elysée), emellett repülős bemutató is szórakoztatja a nézőket. A hadi bemutató 1880 óta minden évben megrendezésre kerül, kivéve a II. világháború idején. A parádét a köztársasági elnök nyitja meg, és több ezren vonulnak végig az utcákon. A napot este a tűzijáték zárja, melynek gyönyörű hátteret ad az Eiffel-torony (La Tour Eiffel). Ilyenkor a főváros lakosságának nagy része, és rengeteg turista helyet foglal a torony előtt található téren, és onnan nézik ezt a csodás és impozáns fényjátékot.
Néhány évvel ezelőtt volt szerencsém ezen a napon Párizsban tartózkodni. Gyönyörű volt az egész ceremónia, de leginkább a tűzijáték tetszett.
Hogyan ünnepelnek a franciák?
Délelőtt megnézik a felvonulást a tévében, majd felkerekednek és akár vízparton, akár egy parkban piknikeznek, grilleznek, együtt vannak a családdal, a barátokkal. Este elmennek megnézni a tűzijátékot, majd együtt buliznak a koncerteken.
Boldog ünnepet!
Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg másokkal is!
Francia érdekességek, infók, életérzésért kövess minket a FACEBOOK-on is.