Loire-menti kastélyok 1.

A Loire Franciaország legnagyobb folyója. Eredeti, latin jelentése szerint “hordalék, lerakódás”. A folyó 1400 méter magasan ered és 1004 km után torkollik az Atlanti-óceánba.

640px-France_map_with_Loire_highlighted

Blois a legideálisabb kiindulópontja a Loire-menti kastélyok felfedezésének. A térség az olasz reneszánsz hatásoknak köszönhetően a francia nemesség ékszerdoboza. Az uralkodók sorra felépítették a saját, a többiekére hajazó palotáikat. És a Loire-völgye 2000 óta az UNESCO által jegyzett világörökség része.

A reneszánsz kastélyok reneszánsz hírességek szellemiségét  is magukon viselik, mint pl. Leonardo da Vinci, Descartes, Balzac, Rabelais, Szent Márton püspök.

A Párizshoz legközelebb eső, leglátogatottabb kastélyok: Amboise, Blois, Chambord, Chaumont, Chenanceau, Clos-Lucé.

Ebben a cikkben két kastéllyal ismerkedhetünk meg közelebbről.

Chambord (Chateau de Chambord)

A legismertebb és a legnagyobb a Loire-menti kastélyok közül. A kastélyt I. Ferenc építette, és egy részét (egyes vélemények szerint az egészet) Leonardo da Vinci tervezte. Az akkoriban egyedülállóan megépített két irányú csigalépcsője csodaszép, a csipkézett tornyai lélegzetelállítóak. A kastély 440 szobából áll. De még fénykorában sem volt kihasználva minden szoba, mert ez egy királyi nyaralóként funkcionált, illetve vadászatok idején használták. Télen rendkívül hideg volt a hatalmas belmagassága miatt. A használt szobák viszont pompázatosak, díszítve a legszebb kelmékkel, arannyal, a legnagyobb luxust sugallva.

ch 5

ch 1

 

ch 6

ch 3

ch 7

ch 4

ch 9 ch 8

Chenonceau, a “hölgyek kastélya”

Szárnyai hidat alkotnak a Cher folyón, így a víz visszatükrözi ennek a reneszánsz építészeti csodának a szépségét. Az épületet csodás francia kertje öleli körül, és híres a festészeti és goblein szőttes gyűjteménye. Hangulatos éttermében és teázójában pihenhetjük ki fáradalmainkat.

Chenonceau-t a hölgyek kastélyának is nevezik, ugyanis hat híres nő hatott történetére és építészetére. II. Henriktől Diane de Poitiers királyi kegyencnő kapta meg a kastélyt, aki a folyó fölötti hidat építette és csodás kertet. A király felesége Medici Katalin ennek nem örült és mikor Henrik meghalt száműzte Diane-t a kastélyból és egy új kertet alakított ki Diane kertjével szemben. A híd fölé pedig kétszintes épületet építettetett. A kastélyt ezután is hölgyek lakták, alakították.

co 7

co

co 1

co 2

co 3

co 4

 

co 5

Diane

co 6

Ma a szívemhez legközelebb álló kastélyokat láthattátok. Hamarosan folytatása következik.

Ha tetszett a cikk, oszd meg mással is!

Kövess a FACEBOOK-on is!

Francia érdekességek, infók, életérzésért kövess minket a FACEBOOK-on is.

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!